Annual Staff Awards 2019/2020


Following the postponement of our annual staff awards event at the start of the COVID-19 pandemic and due to the current restrictions on group gatherings, we have had to think differently about how we celebrate our deserving winners and runners up. We have been surprising the winners of each award, presenting them with their certificates and trophies and catching it all on camera. 

Caring Colleague category

Winner – Helen Willet, Nursing Assistant, Derwent Ward

Runner up – Magdalena Fed’czuk, Receptionist, ITU

Runner up – Lorraine York, Nursing Assistant, Astor Ward

Innovation, Improvement and Sustainability Category

Winner – Isabella Nursing Team

Runner Up – Pippa Sparks, DAU Midwife

Runner Up – Research & Innovation Team

Mentor of the year

Winner – Sarah Mulverna, Staff Nurse, AAU

Runner Up – Kasenthree Naicker, Senior Echocardiographer

Runner Up – Alvin Sayat

Chief Executives Outstanding Individual Award

Winner – Pascale Varley, Paediatric Dietitian

Runner Up – Jen Kaye, Physio

Runner Up – Ann Holliday, Quality Manager

Leading by example

Winner – Michael Grimes, Nurse Consultant, Endoscopy

Runner Up – Gigi Tuazon, Nurse Practitioner, ED

Runner Up – Arlette Gustilo & Louise Edwards, Staff Nurses, AAU

Chairmans Outstanding team award

Winner – Emergency Department Resus Team

Winner – Pre Assessment Team

Runner Up – Cambridge Ward

Rising star award

Winner – Kathryn Sollesta, Research Nurse

Runner Up – Rebecca Ireland, PP Support Trauma & Orthopaedics

Runner Up – Claire Baldwin, Nurse Wolverton Centre

Kingston hospital charity award

Winner – Sarb Sandhu, Consultant Urologist

Runner Up – Maternity Team

Runner Up – Emergency Services & Resus Training Team

Runner Up – Jennifer Crooks, Head of Research and Innovation

Compassion and respect award

Winner – Helen Green, Line Manager for Maternity Support Workers

Runner Up – Emily Ormerod, Consultant, Emergency Department

Runner Up – Haematology Day Unit

Patient first award

Winner – Lara Sanvito, Consultant Neurologist

Runner Up – Jane Suppiah, Patient Experience Lead

Health and Wellbeing award

Winner – Ma Rosadel Salita, Advanced Biomedical Scientist

Runner Up – Jasmina Adjarpasic, Senior Sister, Alex Ward

Runner Up – Stella Davey, Matron, ED

Patient choice award

Winner – Blyth Ward

Runner Up – Patricia Steele, Gynaecology Nurse Specialist

Runner Up – Susana Pereira, Obstetric Consultant, Maternity

Patient safety award

Winner – Therese Sidney & Gags Sekhon, Resuscitation Officers

Runner Up – Main Theatres Team

Runner Up – Sunshine Ward Nursing Team

Innovation, improvement and sustainability

Winner – Isabella Team

Runner Up – Research and Innovation Team

Runner Up – Pippa Sparks, DAU Senior Staff Midwife


Tell us how we are doing we'd love to have your opinion